Produkcja bloczków fundamentowych metodą wibroprasowania i metody ich wykorzystania

15.05.2020

Jednym z najpopularniejszych elementów budowlanych są bloczki fundamentowe. Ich zastosowanie jest różnorodne: budowa ścian piwnic, budowa i wzmocnienie platform, budowa ścian budynków przemysłowych i mieszkalnych, układanie fundamentów taśmowych.
Bloczki fundamentowe są wygodne do montażu. Gładkie i równoległe powierzchnie umożliwiają budowę konstrukcji o różnych konfiguracjach. Dzięki swojej wszechstronności i wygodzie bloki fundamentowe stały się integralną częścią konstrukcji

Ale nadal głównym celem bloczków FBS («fundamentowy blok ścienny») jest układanie fundamentów. 

W przypadku bloczków FBS proces układania fundamentu jest szybki. Ich koszt jest bardziej atrakcyjny niż analogi. Ponadto bloczki fundamentowe są trwałe i mrozoodporne. Bloczki można stosować na każdym rodzaju gleby, ale optymalna gleba ma niską wilgotność. 

Ogólne wymagania dotyczące produkcji bloczków fundamentowych opisano w GOST 13579-78. Norma przewiduje produkcję bloków z ciężkiego betonu, a także wyposażenie wyrobów w specjalnie wpuszczone pętle montażowe z walcowanej na gorąco klasy zbrojenia А-I lub A-II.

Porównując kilka metod produkcji bloczków FBS, najbardziej zaawansowaną technologią do produkcji bloków betonowych jest obróbka wibracyjna, czyli tłoczenie wibracyjne. Jest to stosowane w zakładach produkcyjnych przez firmę NEMP. Sprzęt do produkcji bloczków fundamentowych pozwala wyprodukować do 120 bloczków na zmianę. Bloczki mają wyraźną geometrię i są w pełni zgodne z GOST. Urządzenie jest obsługiwane przez jednego operatora.

Rozważymy tę technologię produkcji bloczków metodą tłoczenia wibracyjnego w zakładach firmy NEMP.

Gotową mieszaninę ładuje się do leja odbiorczego (bunkier) urządzenia, a następnie wprowadzano do formy. Pętle montażowe są układane w urządzeniu mocującym. Następnie wibroprasa jest włączana, a mieszanina jest zagęszczana. Po 3-4 minutach formowanie jest zakończone. Forma podnosi się, a urządzenie do produkcji bloczków fundamentowych przesuwa się w celu przeprowadzenia następnego formowania. Zastosowanie mieszanki betonowej o niskim stosunku wody do cementu pozwala uzyskać trwały i odporny na mróz bloczek fundamentowy. 

Można dokładnie zobaczyć, jak przebiega opisany proces, oglądając nasz kanał na Youtube

Bloczki fundamentowe są ekonomicznym, uniwersalnym materiałem budowlanym. Dziś ich produkcja jest aktualna i pożądana. Firma NEMP oferuje zakup sprzętu do produkcji bloczków z pełnym zestawem form, co pozwala produkować najpopularniejsze standardowe rozmiary bloczków FBS, zgodnie z wymogami GOST.