Wybór wibroprasy. Cechy maszyn NEMP

15.05.2020

Aby kupić wibroprasę lub zastosować tradycyjne metody wytwarzania wyrobów - dokładnie przed tym wyborem stoi producent materiałów budowlanych. W ostatnich latach popularność sprzętu do wibroprasowania znacznie wzrosła, podobnie jak skład producentów. Firmy budowlane i trusty, zakłady wyrobów żelbetowych i producenci małych form architektonicznych coraz częściej zwracają uwagę na tego typu urządzenia.

Wibroprasa może być stacjonarna lub mobilna, różnić się rozmiarem, mieć inną listę wytwarzanych wyrobów itp.

Chcemy rozważyć bardziej szczegółowo sprzęt do produkcji wyrobów żelbetowych, aby pomóc kupującemu w podjęciu decyzji - jaki typ wibroprasy kupić.
 

Aby wybrać urządzenie, należy przestudiować podstawowe cechy i dane techniczne maszyny, takie jak:
1) wydajność;
2) asortyment wyrobów żelbetowych;
3) wymagania dotyczące materiałów do formowania;
4) personel do obsługi technicznej urządzeń;
5) technologia pracy i, w razie potrzeby, dostępność sprzętu i wyposażenia dodatkowego.
   

Dla każdego kluczowym czynnikiem może być jeden z powyższych elementów. Maszyny do produkcji wyrobów żelbetowych są sprzedawane przez kilku producentów. Najbardziej zaawansowanym z nich jest firma NEMP, która opracowała szereg maszyn do produkcji bloczków fundamentowych (wibroprasy UPB-SM i UPB-PM), uniwersalna wibroprasa UPB-FL do produkcji płyt fundamentów taśmowych (z możliwością produkcji wielu standardowych rozmiarów bloczków FBS), a także nowa wibroprasa UPB-PB wyposażona w zestaw form do wykonywania zworek.
     

Rozważymy ten sprzęt  bardziej szczegółowo z punktu widzenia kupującego.
     

Wydajność. W przypadku 8-godzinnej zmiany zwykłym standardem jest produkcja do 100-120 bloczków FBS i do 80 płyt FL. Różnica w wydajności może zależeć od czynników zewnętrznych - prędkości dostawy betonu, umiejętności operatora. Jedno formowanie urządzenia NEMP zajmuje 3-4 minuty, co jest kilkakrotnie szybsze w porównaniu z pracą form wibracyjnych z natychmiastowym usuwaniem i o rząd wielkości szybsze niż technologia wibroodlewu, gdy trzeba czekać, aż wyrób uzyska wystarczającą wytrzymałość.
   

Asortyment wyrobów żelbetowych. Maszyny NEMP do produkcji bloczków FBS i płyt FL wyróżniają się dużym wyborem standardowych rozmiarów. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na zakup wibroprasy UPB-SM, zestaw zawiera komplet form wliczonych w cenę, co zapewni produkcję 16 bloczków o różnych rozmiarach, a model UPB-PM produkuje 12 rozmiarów bloczków fundamentowych. Do produkcji nadproży sprzęt można wyposażyć w zestaw 12 form.
   

Platforma do formowania. Zalecamy stosowanie 4 pasków o długości 50–100 metrów, aby zmaksymalizować efekt działania sprzętu.
   

Technologia pracy. Obecność podwozia z hydromechanicznym napędem zapewnia ruch wibroprasy wokół placu. Po załadowaniu leja mieszanką betonową urządzenie tworzy bloczek. Należy zauważyć, że wszystkie operacje cyklu technologicznego są przeprowadzane przez konsolę centralną. Wibroprasa jest obsługiwana przez jednego operatora.
     

Sprzęt dodatkowy. Konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób mieszanka betonowa zostanie dostarczona do leja wibroprasowego. W przypadku modelu UPB-SM potrzebny jest ładowacz czołowy do dostarczania mieszanki do stacjonarnego leja, a UPB-PM jest wyposażony w zbiornik podnoszący (podobnie jak model UPB-FL) - tutaj stosuje się każdy typ wywrotki. Nie ma potrzeby parowania komór, pracy przy montażu i demontażu form po formowaniu, a dźwig używa się tylko podczas przenoszenia gotowych wyrobów.
   

Podsumowując krótki przegląd urządzeń wibracyjnych, możemy śmiało stwierdzić, że zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne i pomysły zawarte w wibroprasach firmy NEMP zapewnią produkcję wysokiej jakości wyrobów zgodnych z GOST i znacznie poszerzą zakres oferowanych wyrobów.